Maciej Fortuna Trio

Zespół powstał w 2010 roku. Jego założycielem i liderem jest trębacz i kompozytor Maciej Fortuna. Koncepcja brzmienia zespołu oparta jest na europejskiej muzyce improwizowanej i wykorzystaniu możliwości kolorystycznych instrumentów akustycznych.

W utworach Maciej Fortuna Trio dominują wyraziste rytmy, funkowe groovy i cały komplet improwizowanych nawiązań – wszystko to zaprzęgnięte w służbie starego, dobrego jazzu. Zespół zagrał kilkaset koncertów w Polsce i na świecie. Grupa występowała m.in. Na Leipziger Jazztage, International Jazz Festival in Stara Zagora czy na Jarasum Festival 2014 w Korei Płd. W 2016 grupa zawiesiła działalność.

W 2021 roku, po 5-letniej przerwie Maciej Fortuna Trio wraca z nowym materiałem – „Baltic”. Trio w nowym składzie czerpie z akustycznych brzmień europejskiej sceny improwizowanej, silnie nawiązuje do motywów polishjazzu i eksploruje pokłady sonorystyczne trąbki, kontrabasu i perkusji. Zespół wydał 4 albumy: dołączony do magazynu Jazz Forum album „Solar Ring” (2012) , wydany w kolekcjonerskim nakładzie album „Sahjia” (2012) , album „At Home” (2013) oraz „Jazz” (2016).

Obecny skład zespołu:  Maciej Fortuna – trąbka, Piotr Cienkowski – kontrabas,  Stanisław Aleksandrowicz – perkusja.